Η EUROPE 40UNDER40 είναι μια αρχιτεκτονική έκθεση υψηλών προδιαγραφών, στην οποία παρουσιάζονται τα αποτελέσματα του ομώνυμου διαγωνισμού, με τα ανερχόμενα ταλέντα της αρχιτεκτονικής και του βιομηχανικού σχεδιασμού της Ευρώπης για το 2018. Ανάμεσά τους και 3 Έλληνες αρχιτέκτονες. Οι Αντώνης Γαβαλάς, Κωσταντίνος Πυλιώτης και Αλέξανδρος Ζόμας.
Διοργανωτές είναι το European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies σε συνεργασία με το Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design.
Η έκθεσης που φιλοξενείται στο THE EUROPEAN CENTRE, Μητροπόλεως 74, στη Πλάκα, ξεκίνησε την Πέμπτη 13 Ιουνίου και θα διαρκέσει έως τις 30 Ιουνίου.
Η κριτική επιτροπή των βραβείων, αφού εξέτασε μια μεγάλη ποικιλία εξαιρετικών ιδεών αρχιτεκτονικής και σχεδίου, επέλεξε τους 40 καλύτερους αρχιτέκτονες και σχεδιαστές για αυτή την χρονιά. Το συμβούλιο της επιτροπής έγινε στο Παρίσι στο École Nationale Supérieure d’Architecture de Paris-Belleville (ENSAPB) /The National School of Architecture of Paris – Belleville και συμμετείχαν αρχιτέκτονες- καθηγητές της σχολής.

ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΕΛΛΗΝΕΣ

Οι 3 Έλληνες αρχιτέκτονες τα έργα των οποίων επελέγησαν από την κριτική επιτροπή είναι οι Αντώνης Γαβαλάς, Κωσταντίνος Πυλιώτης και Αλέξανδρος Ζόμας.

Bouca houses – Konstantinos Pyliotis – Messinia, Greece

 

Public Power Corporation Headquarters – Alexandros Zomas – Athens, Greece

 

Sliding blades – Antonis Gavalas – Attica, Greece

 

Στην φετινή κριτική επιτροπή συμμετείχαν:
• Ιoannis Karalias: Chairman of The European Centre for Architecture Art Design and Urban
Studies, Vice President of The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design.
• Herve Roux: Architect, Professor at ENSAPB, Workshop Model Manager, Network
Coordinator ENSAteliers, Co-coordinator of Cluster Art Architecture Heritage Landscape
Project of Ile de France.
• Anne Grillet-Aubert: Architect-urbanist, Professor at ENSAPB and researcher at UMR
AUSser (CNRS).
• Paul Gresham: Architect DLPG, Founder of G + architectes, Tenured professor at ENSAPB.
• Αghis Pangalos: Architect DLPG, Co-founder in “pangalos feldmann architects”, Professor at ENSAPB.
• Bita Azimi: Architect, Co-founder in CAB agency, Winner of “Prix D’ architectures 2019”.
• Gaëlle Breton: Architect DPLG, Certified Carpenter, Associate Professor in TPCAU at the
ENSA in Paris-Belleville.
• James Saywell: Architect and critic, Editor-in-Chief of Hinge Magazine.

Among the branches – b villa – Michaela Wolf – Italy
Parkweg, Aldrans, Austria

 

Grow Out – Hotel Pacherhof New Cellar – Michaela Wolf – Italy
Varna, Italy

Augmented Structure – Alper Derinboğaz – Turkey
Beyoğlu/İstanbul, Turkey

Γεωγραφικά, οι επιλεγμένοι νέοι αρχιτέκτονες για το 2018 «Europe 40 Under 40» προέρχονται από τα παρακάτω κράτη Βέλγιο, Γαλλία, Γερμανία, Ελλάδα, Ηνωμένο Βασίλειο, Ιρλανδία, Ιταλία, Ολλανδία, Πολωνία, Πορτογαλία, Ρωσία, Σλοβενία, Ισπανία και Τουρκία.

 

Οι νικητές ανά χώρα

Οι νικητές ανά χώρα είναι οι εξής:
Tom Hindryckx – LOW architecten, (Belgium)
Thomas Bouchet – Bouchet & Launay-Figures, (France)
Arnaud Dambrine & Emmanuel De France – Oglo, (France)
Guillaume De Martinis – Vallet De Martinis, (France)
Roberto De Una – A6A, (France)
Franck Dibon – Atelier RAMDAM, (France)
Baptiste Franceschi – OH! SOM ARCHITECTES, (France)
Guillaume Girod – SPACES Architecture, (France)
Francis Jacquier – Atelier Archiplein sàrl, (France)
Jasmine Kenniche Le Nouëne – JKLN ARCHITECTE, (France)
Etienne Manenc – Guiraud-Manenc, (France)
Camille Mourier – Bureau FaceB, (France)
Jérémy Nadau – NADAU ARCHITECTES, (France)
Alexandre Plantady – LINEUP Architecture, (France)
Thomas Quenault – Daarchitectes, (France)
Nicolas Reymond – NRAU, (France)
Julien Rouby – Rhb architectes, (France)
Régis Roudil – Atelier Régis Roudil Architectes, (France)
Marie Caroline Thebault – Anthracite Architecture 2.0, (France)
Nicolas TheBault – Anthracite Architecture 2.0, (France)
Juliane Eckstein – Beyerdynamic GmbH & Co. KG, (Germany)
Dirk U. Moench – INUCE (Germany)
Antonis Gavalas – Gavalas Architects, (Greece)
Konstantinos Pyliotis – P4architecture, (Greece)
Alexandros Zomas – Micromega, (Greece)
Andrew Clancy – Clancy Moore Architects, (Ireland)
David Leech – David Leech Architects, (Ireland-U.K)
Michaela Wolf – Bergmeisterwolf, (Italy)
Daan Roosegaarde – Studio Roosegaarde, (Netherlands)
Ewelina Jaskulska – ARTECTONICA, (Poland)
Diogo Aguiar – Diogo Aguiar Studio, (Portugal)
Bruno André – AND-RÉ, (Portugal)
Filipa Frois Almeida & Reis, Hugo – FAHR 021.3, (Portugal)
Raulino Silva – Raulino Silva Arquitecto Unipessoal, Lda, (Portugal)
Tatyana Osetskaya – ARCHSLON, (Russia)
Matic Lašič – EFEKT arhitektura d.o.o., (Slovenia)
Carlos Faci Barroso- Faci Leboreiro, (Spain-Mexico)
Marcelo Ruiz Pardo – Ruiz Pardo – Nebreda, (Spain)
Alper Derinboğaz – Salon/Alper Derinbogaz, (Turkey)
Emir Drahsan – Emir Drahsan Architecture / Planning, (Turkey)

Avon Public Media Library – Etienne Manenc
Avon, France

Baudreville Sports Hall – Arnaud Dambrine
Baudreville, France

Cabourg Civic center – Thomas Bouchet
Cabourg, France

 

Τα έργα και τα μοντέλα των νικητών θα παρουσιαστούν στην έκθεση με ελεύθερη είσοδο για τους επισκέπτες.

Μετά την Αθήνα, η έκθεση έχει προγραμματιστεί να ταξιδέψει στο Παρίσι.

Casa Boipeba – Thomas Quenault
Boipeba island, Brazil

 

Chavannes – Nicolas Reymond
Chavannes près Renens, France

Ci Brest – Marie Caroline Thebault
Rennes, France

 

Πληροφορίες σχετικά με όλους τους αρχιτέκτονες και σχεδιαστές μαζί με τα έργα τους μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα www.europeanarch.eu.

ή  ΕΔΩ 

 

Οι νικητές και τα βραβευμένα έργα τους περιλαμβάνονται στην έκδοση με τίτλο «New Talented Generation of European Architects and Designers 2» που επιμελείται ο πρόεδρος του οργανισμού κ. Ιωάννης Καραλιάς. Το βιβλίο διατίθεται και διαδικτυακά στην επίσημη ιστοσελίδα του Μουσείου: Metropolitan Arts Press Ltd.).

LA VIGIE – Baptiste Franceschi
Natural Park of Figuerolles, Saint-Mitre les remparts, Martigues

 

Metro station ‘Klenoviy Boulevard’ – Tatyana Osetskaya – Russia
Moscow, Russia

 

Business incubator in Miossens – Guillaume De Martinis
Serres-Castet, France

 

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ

Διάρκεια Έκθεσης: Από 13/6 – 30/6/2019
Ημέρες & ώρες: Τετάρτη – Κυριακή, 14.00-21.00

Facebook Event: www.facebook.com/events/2260863184163981

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ : The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies
Tel: +30-210 3428511, Email: konstadina@europeanarch.eu

 

Alpha Tower – Tom Hindryckx
Brussels, Belgium

Rateau Social Housing – Franck Dibon
La Courneuve, France

School group – Julien Rouby
Donnenheim, France

Tianzhushan Shelter – Francis Jacquier
Suzhou, Shanghai, China

Le mouvement perpétuel – Nicolas Thebault
Rennes, France

Vigário House – Bruno André – Portugal
Paredes, Portugal

 

Του Σπύρου Ζούγρη 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On PinterestCheck Our Feed
Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων